Да ли сте знали да су неке од најљепших жена Краљевине Југославије биле поријеклом од Дробњака?
Наиме, ради се о Стефанији Цеци Дробњак, рођеној 1912. у Београду, као и о Загорки Заги Јевђевић, рођеној 1910. у Крагујевцу.
Цеца Дробњак је проглашена за прву мис Краљевине Југославије 1930. Својим изузетним шармом, образовањем, као и вишеструким таленатима освојила је срца не само жирија, већ и комплетне јавности. Предсједник жирија је био књижевник Бранислав Нушић, док су остали чланови били најбољи представници својих професија: Ђорђе Јовановић, вајар, др Влада Петковић, професор Универзитета и управник Народног музеја у Београду, Драги Стојановић, сликар, као и А. Б. Херенда, уредник листа "Време". Дјевојке на избору за Мис нису биле обучене у купаће костиме, већ су на писту излазиле у народној ношњи.
Цеца Дробњак је поникла из имућне породице, окружена културом и умјетношћу, стекавши одлично образовање. Једном приликом је у интервјуу за "Време" открила да је поријеклом од "чувених Дробњака из Херцеговине". Цецина породица се у вријеме кнеза Милоша доселила у Београд, а деда и отац су јој били срески начелници. Послије школовања у Београду, образовала се и у Трсту, Берну, Атини, као и у Риму. Цеца је говорила и енглески, њемачки, италијански и француски, бавила се цртањем и сликањем, а такође је свирала и клавир. Била је унука чувеног српског ђенерала Јована Белимарковића, а супруга ваздухопловног пилота мајора Ромеа Адума који је током Априлског рата 1941. био комадант 51. ваздухопловне групе, Шестог ловачког пука. Цеца је доживјела дубоку старост, преминувши ноћ уочи бомбардовања Србије 1999, окружена својим унуцима.
Загорка потиче из угледне крагујевачке породице Јевђевић, чији су преци, највјероватније крајем XVIII вијека, доселили из Дробњака првобитно у Ужички крај. Отац јој је био Јевђа, официр и рентијер, а мајка Љубица, рођена Красојевић. И Загорка је била образована жена, а чак је током школовања била стипендиста задужбине владике Вићентија Красојевића, претка њене мајке.
На избору за мис Буковичке бање у Аранђеловцу се сваког љета бирала најљепша дјевојка, а избор из 1938. је био посебно значајан јер је донесена одлука да најљепша дјевојка уједно постане и заштитни знак бање, односно да њено лице почне красити вињету минералне воде чувеног "Књаз Милоша".
За избор за мис се уз бројне Аранђелованке пријавила и Загорка која је у то вријеме радила на благајни Отвореног купатила. Њена појава је шокирала многе, јер иако је била лијепа, Загорка тад и није била тако млада. Била је већ у браку са Александром Бакићем, судијом и рез. официром, са којим је изродила троје дјеце, да би још као млада жена остала самохрана мајка.
Њен избор за љепотицу и заштитни знак киселе воде изгледа да су Аранђеловчани "тешко поднијели" јер је Загорка била рођена Крагујевчанка.
Почетком Другог рата Зага се са дјецом преселила у Београд, а касније је склопила други брак са пуковником Душаном Урошевићем, витезом Карађорђеве звезде. Умрла је 1977, а сахрањена је на Новом гробљу, тик до Алеје великана.
Њено лице је било заштитни знак "Књаза Милоша" све до недавно.
Аутор: Александар Јакшић, јун 2026